Spor

Zübeyde Anne’ye Koştular

ABONE OL  

Büyük Başkan Atatürk’ün Karşıyaka’ya emanet ettiği annesi anısına klasik hale getirilen ‘Zübeyde Hanım Koşusu’, farklı vilayet ve ilçelerden yüzlerce vatandaş ve sporcuyu bir ortaya getirdi. Bu yıl 33. kere düzenlenen ve Karşıyaka Belediyesi’nin organize ettiği koşu, Anayasa Meydanı’ndan başladı ve Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda son buldu.

Aktiflik kapsamında 4 kilometrelik parkur koşuldu. Koşuya katılan 7’den 70’e tüm vatandaşlar Zübeyde Hanım için koştu. Müsabakayı tamamlayan tüm koşuculara anı madalyası, tüm kategorilerde birinci 3’e girenlere de kupa takdim edildi. Yarışın ödül merasimi Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’nda gerçekleştirildi.

“VEFAMIZI LİSANA GETİRİYORUZ”
Merasimde konuşma yapan Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, bu yılki koşunun farklı hisler ile gerçekleştirildiğini vurgulayarak şunları kaydetti: “Sizleri görünce, bu hoşlukları görünce güzel ki Karşıyakalıyım diyorum; güzel ki varsınız. Zübeyde Hanım Koşusu Anneler Günü nedeniyle yapılan klasik bir koşu. Zübeyde Anne’mizin kızları, oğulları, çocukları; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşları! 9 Eylül’ün 100. yılındayız, Cumhuriyet’in sarsılmaz kalesi İzmir’in ve onun incisi Karşıyaka’nın doğum gününü kutladığımız bir yıl yaşıyoruz. Göz bebeğimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını büyük bir coşkuyla kutlamaya hazırlanıyoruz. İşte biz bu tarihi yıldönümlerinde ve ‘Bir anne dünyayı değiştirebilir’ kelamını tarihe ezberleten emanetimize duyduğumuz sonsuz hürmetle bir Karşıyaka geleneğini bu yıl değişik hislerle gerçekleştiriyoruz. Biz Zübeyde Anne’mize koşarken Mustafa isimli bir çocuktan Gazi Mustafa Kemal Atatürk isimli bir mucizeyi var edip ulusuna armağan eden bir anneye vefamızı, minnetimizi ve sevgimizi lisana getiriyoruz. Biz Zübeyde Anne’ye koşarken mahvolmuş bir imparatorluktan Türkiye Cumhuriyet’ni yaratan iradeye olan bağlılığımızı lisana getiriyoruz. Bugün Zübeyde Anne’mize koşarken bir defa daha kelam veriyoruz: Rahat uyuyun ulu liderimiz, huzur içinde dinlenin Zübeyde Anne’miz. Sizin ve yol arkadaşlarınızın bıraktığı her pahanın sahibiyiz, bekçisiyiz; nesilden jenerasyona devamıyız. Karşıyaka budur, İzmir budur, Türkiye budur. Zira Karşıyaka her şeyden evvel Zübeyde Hanım’dır, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.”

ULUSAL SPORTMEN ÇOLAK DA KATILDI
Konuşmasının akabinde Lider Tugay, yarışın ana sponsoru Max Ofis Gayrimenkul’ün sahibi Mustafa Lagap’a teşekkür plaketi takdim etti. Karşıyaka Belediyesi eski Şebnem Tabak, Rüzgarın Kızı lakaplı ulusal atlet Semra Aksu, Dünya Şampiyonluğu, Avrupa Şampiyonluğu üzere çeşitli muvaffakiyetler ile ülkemize gurur veren ulusal jimnastikçi İbrahim Çolak da yarışanlar ortasındaydı. Müsabakada bin 500 kişi resmi olarak yer aldı ve yaka göğüs numarası ile koştu. Bunun dışında resmi müracaatta bulunmayan yüzlerce Atatürk sevdalısı da koşuda yer alarak coşkuyu paylaştı.

DERECEYE GİRENLER
Genel Klasman bayanlarda; 1. Ece Celp, 2. Ayşe Ecer ve 3. Gizem Demirtaş oldu. Dereceye girenlere mükafatlarını müsabakanın da iştirakçisi olan Öznur Tugay takdim etti. Genel klasman erkeklerde; 1. Polat Kaya, 2. Ayhan Çalışkan ve 3. Mertcan koşar oldu. Yaş kümelerinde dereceye giren yarışmacılar ise sırasıyla şöyle:

10-12 yaş bayanlar: Ece Özkan, Fatma Kuzu, Nisa Yıldızer

10-12 yaş erkekler: Kağan Atasoy, Mustafa Buyruk Tanınmış, Metehan Mızrak.

13-15 yaş bayanlar: Elif Kavaklı, Simge Puğ, Melisa Bal.

13-15 yaş erkekler: Batın Alkan, Cem Birinci, Mustafa Karabıyık.

16-19 yaş bayanlar: Nil Gezer, Mislinur Kuru, Ecem Çelik.

16-19 yaş erkekler: Umut Eser, Halil Topçu, Gökdeniz Gencelmez.

20-29 yaş bayanlar: Betül Senay, Melisa Işık İskender, Beğenilen Ülker.

20-29 yaş erkekler: Cuma Ekici, Semih Lider, Orçun Berk Yenipala.

30-34 yaş bayanlar: Selin Mert, Yasemin Kahraman, Emine Sait.

30-34 yaş erkekler: Tuncay Saraç, Mehmet Döner, Gökhan Gündoğan.

35-39 yaş bayanlar: Burcu Ateş, Sevgi Ünal, Ayşegül Gümüş.

35-39 yaş erkekler: Melih Mızrak, Emrah Kahraman, Murat Tanınmış.

40-44 yaş bayanlar: Beliz Erener, Gülay Bülbül, Gökçe Yıldızer.

40-44 yaş erkekler: Erman Denk, Refik Ayhan, Murat Bacak.

45-49 yaş bayanlar: Melek Nurşen Şengül, Dilek Akkuş, Banu Şahin.

45-49 yaş erkekler: Cem İlgün, Günay Ocak, Oktay Ertunç.

50-54 yaş bayanlar: Elif Özbay, Fatma Özkara, İlkay Öztürk

50-54 yaş erkekler: Yıldıray Bölükdemir, Mehmet Birgehan, Ömer Ardalı

55-59 yaş bayanlar: Gönül Karadağ, Birsen Tolgay, Nevin Altınsoy

55-59 yaş erkekler: Muzaffer Yücelir, Levent Ballice, Mehmet Çolak

60-64 yaş bayanlar: İsmigül Yıldız, Nevin Boyacıoğlu, Bahar Peköz

60-64 yaş erkekler: Haydar Buğa, Hüseyin Zihni Doğu, Levent Özbozdağ

65-69 yaş bayanlar: Saime İnan, Zeliha Alpay, Kibare Şakar

65-69 yaş erkekler: Uygar Çakar, Ekrem Başa, Yılmaz Gül

70 yaş üstü bayanlar: Servet Baş, Fatma Tagıl, Fariha Toksal

70 yaş üstü erkekler: Hasan Kasap, Ahmet Öztürk, Hüseyin Sevgi

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı