Taşeronların Durumu Sözleşme ile İyileşecek

Hizmet-İş Sendikası Elazığ Şube Başkanı Kazım Cavlı, Türkiye'de 1 milyon taşeron işçinin kadroya alınmasının bir devrim olduğuna işaret ederek,'Kadro aldılar ama, Bu arkadaşlarımızın kurtuluşu yeni yapacağımız sözleşmeye bağlı. Bu arkadaşlarımızın da insanca yaşamı için ücretlerde artış olması gerekir. Bu arkadaşlarımızın durumu gerçekten ciddi içler acısı.' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Taşeron işçi olarak Özel İdare ve belediyelerde çalışanların sürelerinin bittiğini söyleyen Hizmet İş Sendikası Elazığ Şube Başkanı Kazım Cavlı,“Geriye kalan taşeronlarında Toplu iş sözleşmesi yapma yetkileri çıktı. 696 sayılı yasa ile geçici işçi kadrosuna geçen arkadaşlarımızın da 2020 yılının 11’nci  ayında da toplu iş sözleşmeleri yapılacak” dedi. 


 

Kazım Cavlı,” Bu arkadaşlarımızın kurtuluşu yeni yapacağımız sözleşmeye bağlı. İnşallah bundan sonra önleri açık, ücretlerinde artış olacak. Refah içinde yaşayacaklar. Taşeronun  kadroya geçilmesi, Türkiye’de bir devrimdir. Bu arkadaşlarımızın kurtuluşu yeni yapacağımız sözleşmeye bağlı. Sözleşme sonrası sosyal hakları, çocuk paraları, yakacak, giyecek  ikramiyeleri olacak. Sendika ve devlet ikramiyeleri olacak.  4 D kadrosunda olanlar gibi faydalanacaklar.”dedi.

 

Türkiye genelinde daha önce 200 bin kadrolu işçinin olduğunu söyleyen Cavlı, “696 sayılı yasa ile 1 milyon işçi kadro aldı. Bu arkadaşlarımızın ücretlerinde artış az miktarda oldu ama gelecekleri garanti altına alındı. Toplu sözleşmeye geçildiği andan itibaren sözleşmeler bir veya iki yıllık olacak, giderek ücretler artacak. Bu arkadaşlarımızın da insanca yaşamı için ücretlerde artış olması gerekir. Bu kadroların asıl mimarı Hak Genel başkanı Mahmut Aslan’dır.”dedi. 

 

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN