Teknoloji

Sanat ve Teknoloji Zirvesi’ne Büyük İlgi

ABONE OL  

ARKA & TECH for GOOD SUMMIT 2022 kapsamında 14 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen ‘Sanat ve Teknoloji Zirvesi’, 45 konuşmacıyı ağırladı. Açılış konuşmasını David McWilliams’ın gerçekleştirdiği panelde, Refik Anadol, Kerem Bürsin, Haluk Levent, Alemşah Öztürk ve daha birçok konuşmacı yer aldı.

Sürdürülebilirlik, sanat, girişimcilik, teknoloji ekosisteminin günümüzdeki buluşma noktası olan Metaverse, NFT ve Web 3.0, Türkiye’den ve dünyadan konusunda uzman konuşmacıların özgün içerikleriyle ARKA & TECH for GOOD SUMMIT 2022 ‘Sanat ve Teknoloji Zirvesi’ndeydi.Kültür & sanat, medya, yaratıcılık bölümlerinin önde gelen isimleri, ESA Espor Arena’da gerçekleşen panellerde farklı husus başlıklarıyla yeni dünyadaki dönüşümün altını çizdi. Moderatörlüğünü Levent Erden’in yaptığı, keynote speaker’ı David McWilliams olan panelde;Refik Anadol,Arda Kutsal, Timothy Mangnall, Işıl Heves, Gamze Çuhadaroğlu, Işıl Hasdemir, Hakan Timur, Ufuk Tarhan, Kaan Kayabalı, Tuncay Tütek, Haluk Levent, Kına Demirel, Alemşah Öztürk, Kıvılcım Pınar Kocabıyık, Kerem Bürsin, Prof. Dr. Levent Kurnaz, Leyla Arsan, Çağla Gül Şenkardeş, Zeynep Arınç, Can Büyükberber, Candaş Tolga Işık, Afşin Avcı, Sezgin Yılmaz, Erol Özmandıracı, Akan Abdula, Zuhal Üreten, Emre Ölçer, Prof. Dr. Gül İrepoğlu, Bedia Ceylan Güzelce, Kien, Tamer Özmen, Mehmet Tevfik Nane, Debora Zakuto, Prof.Dr. Aslı Tunç, Hande Aydın, Rachel Araz Kiresepi, Burak Aydın, Ömür Kula Çapan, Elif Acar Özgüner, His Kayaman, Kaan Sekban, Murat Tabanlıoğlu ve Louisa Vinton konuşmacı olarak yer aldı.

David McWilliams: “İnsan aklını özgür bırakın”

‘Sanat ve Teknoloji Zirvesi’nde açılış konuşmasını gerçekleştiren İrlanda’nın önde gelen ekonomisti ve gazetecisi, bestseller muharriri David McWilliams sanatkarlarla teşebbüsçüler ortasındaki benzerliğe vurgu yaptı; “Her sanatkarın içinde bir ateş vardır. Hangi alanda olursa olsun benim bir sesim var diyen sanatçı sesini duyurmak ve insanları etkilemek ister. İçindeki ateşle teşebbüsçü de sanatçı üzeredir. Gördüğü ve bunu ben daha güzel yaparım dediği bir şey vardır. Sesini duyurmak ister. Girişimcinin de sanatçı üzere gerçekleştirmek istediğini yapmak için özgür ve yürekli olması gerekir. İktisattaki en büyük bedel insan aklıdır ve özgür bırakıldığında büyük dönüşümleri gerçek kılar. İnsan aklını özgür bırakın” dedi.

Webrazzi Kurucusu ve CEO’su Arda Kutsal, NFT odaklı bir söyleşi ile Refik Anadol‘u ARKA & TECH for GOOD SUMMIT 2022’de ağırladı. Refik Anadol, son 3 yıldır dijital sanatın hayli tanınan ve kabul gören bir duruma geldiğinden, bu evrim ve dönüşümle birlikte insanların hayal dünyası daha da genişlediğinden kelam etti. NFT’nin tesirli bir tecrübe olduğunu, ilerleyen günlerde çok ses getirecek bir çok projeyle karşılaşacağımızı belirtti.

Ünlü oyuncu ve Yuvam Dünya Elçisi Kerem Bürsin, ARKA & TECH for GOOD SUMMIT 2022 kapsamında gerçekleştirilen ‘Sanat ve Teknoloji Zirvesi’nde konuşmacılar ortasında yer aldı. ARKA & TECH for GOOD SUMMIT 2022’nin bir kesimi olan sürdürülebilirlik üzerine gerçekleşen sohbette, Verda Özer moderatörlüğünde, Yuvam Dünya İdare Şurası Lideri Kıvılcım Pınar Kocabıyık ve Yuvam Dünya Bilim Heyeti Lideri Prof. Dr. Levent Kurnaz da kelam aldı. Kerem Bürsin şunları söyledi; “Sürdürülebilirlik başlığını hayatımızın her alanına taşımamız gerek. Birey olarak ömür formumuzu değiştirirken etrafımızdan de farkındalığı artıracak taleplerde bulunmamız gerek. Örneğin biz oyuncular setlerde kullanılan plastik kullanımını azaltma talebiyle yapımcılarla iş birliği yapabiliriz. Ya da markalarla olan her iş birliğimizde etrafa katkı sağlayacak yeterlilikler talep edebiliriz. Sürdürülebilir bir dünya ismine her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum, bu mevzuya odaklanmaya başladıkça bilmediğimiz onlarca şey olduğunu görüyorum” dedi.

Panel iştirakçileri ortasında yer alan Ahbap Derneği kurucusu, aktivist, rock sanatkarı Haluk Levent de daha uygun bir dünya için atılan adımların alanda mana kazandığına vurgu yaptı. Kazandıkları sevgi ve itimadın yalnızca 6 yıldan oluşmuş Ahbap Platformu’nun yaptığı hoş ve âlâ şeyler, ülke ve toplum faydasına yapmak istediği hoş projelerden ve kelam verdiği şeyleri yapmasından kaynaklı olmadığını, bunun yaklaşık 4 yıldan beri alanda çalışmaya bağlı olduğunu, beşere dokunmadan, alanda olmadan yeterli bir sonuç alınamayacağını belirtti.

goodspaces, ARKA & TECH for GOOD SUMMIT 2022’nin son gününde, 15 Mayıs’ta tüm gün ‘iyilik’ diyecek. Bilim, teknoloji, eğitim, etraf, kültür, sanat faaliyetleri sürdüren sivil toplum örgütlerinin iştirakiyle gerçekleşecek Toplumsal Yarar Günü’nde toplumsal farkındalık yaratacak etkileyici ve fiyatsız bir panel gerçekleşecek. Bayan Girişimcileri Derneği (KAGİDER), (WWF) Dünya Doğayı Muhafaza Vakfı, Habitat, Yuvam Dünya, Ahbap, TÜRKONFED sözcüleri bu manalı panelde konuşmacı olarak yer alacak. Bu özel günde sürdürülebilirliği odağına alan birçok marka da stantlarda ziyaretçilerle buluşacak.

Borusan Otomotiv, İş Sanat, d.ream, Özyeğin Üniversitesi, Turkcell’in co-sponsor olduğu ARKA & TECH for GOOD SUMMIT 2022’nin öbür sponsorları ve destekçileri ortasında; Pernod Ricard Türkiye, Fuudy, 42 Maslak, Microsoft Türkiye, ESA Espor Arena, Webrazzi, Onedio, Artful Living, Aposto!, #tarih’te bugün, Adel Kalemcilik, NFT Başı, Babylons.io, dba, Koton, Sephora, Nude, McDonald’s Türkiye, Her Yerde Co., Kiss FM, Next Akademi, Artopol Arka Gallery, Türk Lezzet Müzesi, A46 Tertip, Effect BCW, Aksa Jeneratör yer alıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı