Teknoloji

TRAI 5. Yıl Yapay Zeka Çalıştayı Yoğun İlgi Gördü

ABONE OL  

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin (TRAI) gerçekleştirdiği, yapay zeka alanında çalışmalar yapan küresel ve yerli teknoloji şirketlerinden yöneticiler, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, akademisyenler, teşebbüsçüler ve basın mensuplarının katıldığı 5. Yıl TRAI Çalıştayı ağır ilgi gördü.

Son beş yılda yapay zekanın tüm kesimlerde geldiği etabın değerlendirildiği ve gelecek beş yılın planlarının masaya yatırıldığı, 100’den fazla kişinin katıldığı TRAI 5. Yıl Çalıştayı’nın açılışında konuşan TRAI Kurucusu Halil Aksu, Türkiye’nin yapay zeka trenini yakaladığını ve yapay zeka teşebbüsü sayısının beş yılda on kat arttığına dikkat çekti.

“Yapay Zeka Uluslar için Hayati Değer Arz Ediyor”

“TRAI beş yılda yapay zeka ekosistemine kıymetli katkılarda bulundu. Beş yılda on kat büyüdük. Önümüzdeki beş yılda da on kat daha büyüyeceğiz. Düzgün ki bu yola çıktık. Tüm destekçilerimize, paydaşlarımıza ve gönüllülerimize yürekten teşekkür ederiz” diyen Halil Aksu, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye’nin birinci ve en geniş yapay zeka ekosistemi olmaktan dolayı haklı bir gurur duyuyoruz. Yapay zeka dünyada ve ülkemizde sürat kesmeden gelişmeye devam ediyor. Çünkü yapay zeka uluslar için hayati ehemmiyet arz ediyor. Bundan ötürü, TRAI faaliyetleri de artan tempoda gelişmeye devam edecek. Cumhuriyetimizin 100. yılına girmek üzereyiz ve çok heyecanlıyız. Önümüzde daha çok uzun bir yol var. Yapay zeka epey gelişti, yaygınlaştı. Lakin hala nasibini alamayanlar, bu kervana dahil olamayanlar, şimdi çözülmemiş pek çok sorun var. Aşikâr ki önümüzdeki onlarca yıl boyunca yapay zekayı konuşmaya, anlamaya, kullanmaya ve geliştirmeye devam edeceğiz. Teşebbüsçüler için sonsuz fırsatlar, özel kesim için sonsuz rekabet alanları var. Kamu için muazzam bir potansiyel var. Gezegenimiz ve insanlık için de çok büyük sorumluluklarımız var. Yapay zeka bunların üstesinden gelmek için en âlâ dostumuz, en güçlü yardımcımız.”

“AI Masters NFT” Geliriyle Gençlere Yapay Zeka Eğitimi

TRAI Çalıştayı’ndaki sabahki küme çalışmalarının akabinde bir duyuru yapan TRAI Kurucusu Halil Aksu, yapay zeka ekosistemini genişletmek ve yapay zeka farkındalığını artırmak ana misyonu çerçevesinde yeni bir projeye başlattıklarını açıkladı. Yapay zeka alanında istihdama katılacak vasıflı insan kaynağını artırmayı hedeflediklerini, NFT ve yapay zeka topluluklarını bir ortaya getiren bir ekosistem oluşturacaklarını belirten Halil Aksu “AI Masters NFT” projesinin detaylarını iştirakçilerle paylaştı.

Proje kapsamında 5 bin NFT çıkarılacağını ve proje geliriyle birçok gence yapay zeka eğitiminin verileceğini belirten Halil Aksu, ayrıyeten karbon emisyon ölçüsünün azaltılması için ağaçlandırma projelerine de takviye verileceğini açıkladı. Yapay zekanın 7’den 70’e orijinal fırsatlar sunduğuna dikkat çekilen Çalıştay’da toplumsal ve etik boyutlarının da güzel ele alındığı taktirde ülkemizin gelişimine çok bedelli katkılar sağlayacağı belirtildi.

TRAI 5. Yıl Çalıştay raporu önümüzdeki günlerde ayrıyeten kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı