Yerel

Bursa’da ULUTEK Teknopark bahar seminerlerini sonlandırdı

ABONE OL  

Bursa Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun ULUTEK Teknopark iş birliğinde düzenlediği bilgisayar programcılığı seminerleri sona erdi.

BURSA (İGFA) – Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu (MYO) Bilgisayar Programcılığı kısmı öğrencilerinin mesleksel gelişimi, sanayi ile buluşması ve üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde mesleksel eğitimde nitelikli iş gücünü yetiştirmek hedefiyle ULUTEK Teknopark iş birliğinde düzenlenen 2021-2022 Bahar Periyodu seminer programları tamamlandı.

ULUTEK Teknopark’ta gerçekleştirilen seminerin son gün konusu ‘Üretimde Objelerin İnterneti (IOT) ve Akıllı Üretim İçin Moore Kanunu’ oldu. Seminer sonunda BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, ULUTEK Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Karagöz ve Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan öğrencilere sertifika verdi.

KAPANIŞ KONUĞU ABD’DEN

BUÜ Teknik Bilimler MYO Müdür Yardımcısı/Bilgisayar Programcılığı Program Lideri Öğr. Gör. Ebru Yeniman Yıldırım tarafından organize edilen seminer programı ile ULUTEK Teknopark ve bölgede yer alan yazılım şirketlerinin dayanaklarıyla; gençlerin istihdam edilebilirliğini kolaylaştırmak, mesleksel bilgi ve marifet seviyelerini yükseltmek ve teknolojik gelişmelere adaptasyonunu sağlamak hedeflendi. ABD Arizona Eyalet Üniversitesi Elektrik, Bilgisayar ve Güç Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bertan Bakkaloğlu, seminerde öğrencilere Moore Kanunu, IoT’nin üretimde gelişim yapısı, sensörler, data ağları, ABD ve dünyadan IoT’nin son uygulama örnekleri ve IoT siyasetleri konusunda bilgiler verdi.

Öğrencilerle deneyim paylaşımı yapan ve meslek planlaması için tavsiyelerde de bulunan Bertan Bakkaloğlu, “Şu anda 10 milyardan fazla obje internete bağlı çalışıyor ve 2030’da bu sayının 25 milyar olacağı öngörülüyor. IoT üretim ve fabrika uygulamalarının 2025’e kadar 1.2 trilyon dolar tasarruf ve 3.7 trilyon dolar kâr sağlaması bekleniyor” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı