Yerel

Edirne’deki lezzetli festivalde bandolar korteji

ABONE OL  

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından 2022 Edirne Yılı’nda “Edirne’ye Gel, Ciğerimi Ye” temasıyla gerçekleştirilen 10. Memleketler arası Edirne Bando ve Ciğer Şenliği renkli imajlara sahne oldu. Erdoğan DEMİR / Keşan Postası (EDİRNE İGFA) – Edirne Belediyesi’nin tertibiyle gerçekleştirilen 10. Memleketler arası Edirne Bando ve Ciğer Şenliği, belediye önünde toplanan kortejin Atatürk Anıtı’na kadar yürümesiyle başladı. Kortej burada Atatürk Anıtına kadar yürüdü. Edirne Belediye Bandosu eşliğinde hürmet duruşunda bulunuldu. Karma bando tarafından İstiklal Marş çalındı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun akabinde merasimler Saraçlar Caddesi’nde devam etti. Saraçlar Caddesi’ndeki merasim Edirne Belediye Bandosu’nun kelamı ve bestesi Beyazıt Sansı’ya ilişkin olan Tava Ciğer Marşı’nı çalmasıyla başladı. 10. Milletlerarası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan, şenlikte toplam 7 ülkeden gelen 14 bandonun yer aldığını söyledi. Edirne Tava Ciğeri’nin bir marka bedel olduğunu belirten Lider Gürkan, “Bu yıl Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nın destanını yazan tüm şehitlerimizin sayesinde özgürce yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurtuluşu’nun 100. yılı. Yüz yıllar değerlidir. 100 yıl bir asrı, bir dönüşümü, değişimi tabir eder. Bu cennet vatanda özgürce yaşıyorsak, özgürce şenliklerimizi kutluyorsak, ezanların hiç susmadan okunmasını sağlıyorsak, bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimizin sayesinde. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi bir defa daha rahmetle ve şükran yad ediyoruz” dedi. Merasimde birebir vakitte gazileri de anan Gürkan, İstanbul ve Antalya’dan sonra 5,5 milyon turistle en çok turist alan 3. ili olan Edirne’nin gelecek gayelerinin de sağlam adımlarla gerçekleşeceğini gösterdiğini söyledi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp ise, “3,5 yıldır Edirne Valiliği misyonunu üstleniyorum. Edirneliler çalışmayı seviyorlar fakat birebir vakitte eğlenmeyi de seviyorlar. Edirneliler hayatı seviyorlar, yaşamayı seviyorlar” tabirlerine yer vererek, Edirne’nin kültür turizminin başşehri olduğunu söyledi.

Şenliğe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, İzmir Seferihisar Belediyesi Bando Grubu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı, İzmit Belediye Bandosu Takımı, Bolu Belediye Bandosu Takımı, Romanya’dan Rodna Bandosu, Bulgaristan’dan Dobriç, Burgas ve Tirgovişte Bando grupları, Karadağ’dan Herceg Novi Bandosu, Moldova’dan Zaim Bandosu, Arnavutluk’tan Elbasan Bandosu, Macaristan’dan Szekesfehervar ve Dunaszekcsö Bandosu grupları katıldı. Şenliğe katılan tüm bando gruplarına teşekkür ve iştirak evrakları takdim edilirken, şenlik Bando takımlarının küçük tanıtımı ve gösterisi düzenlendi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı