Yerel

Gaziantep Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencileri uzaya yolcuğu keşfetti

ABONE OL  

Manisiz Hayat Merkezi öğrencileri, Engelliler Haftası münasebetiyle, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi’nde açılan dünyanın en büyük gezici uzay standı olan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Uzay Sergisi’ni gezdi.

GAZİANTEP İGFA- İnsanoğlunun yarım asırdan daha uzun süren uzay seyahatine şahit astronot ve kozmonotların kullandığı araçlarda bulunan gereçleri, yemek aparatları, kıyafetlerin sergilendiği, ay taşına dokunulabildiği NASA standı özel konuklarını ağırladı. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle, Manisiz Hayat Merkezi’nde eğitim ve tedavi gören öğrenciler, uzayı keşfeden araçları, takımları ve gerisindeki bilim insanlarını tanıdı, kullandıkları materyalleri hem gördü hem de öğrendi. Çocukların hayal dünyasında farklı bir pencere açmayı, insanlığın uzay macerasını keşfetmeleri ve bilime ilgilinin oluşması hedefleniyor. Program hakkında bilgi veren Manisiz Hayat Merkezi Aktiflik Sorumlusu Asiye Parsak, engelliler haftası sebebiyle farklı bir çalışma yapmak istediklerini belirterek şunları söyledi: “İlk başta bizde çocuklarımızın nasıl bir reaksiyon vereceğini bilmiyor ve merak ediyorduk. ‘Bilim’ zati büyükleri dahi heyecanlandıran sihirli bir sözcük. Girdiğimizde çok âlâ karşılandık. Roket ve uçak modellerini gördüler ve heyecanlandılar.

Rehberler eşliğinde stant gezdirildi. Çocuklar uzaya çıkan birinci hayvanları görüp tanıttılar, memnun oldular. Ziyaret sonunda çocuklar ‘Bizde uçalım’, ‘Bizde uzaya gidelim’, ‘Bende roket yapacağım’ dediler.

Uzayla ilgili başlarında bir hareketlilik oluştu. Onlar için farklı bir bakış açısı oldu. İlgisi olan çocuklarımız okullarını ve mesleklerini buna nazaran tercih edebilirler.” 23 NİSAN’DA AÇILAN STANT 4 AY BOYUNCA ZİYARETE AÇIK OLACAK
Dünya seyahatinin Türkiye durağında İstanbul’dan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin teşebbüsleriyle 23 Nisan’da açılan stant 4 ay boyunca Gaziantepliler ve komşu vilayetlerdeki meraklılarıyla buluşacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı