Yerel

Kocaeli’de çiftçiye mazot ve gübre desteği müjdesi

ABONE OL  

Kocaeli’de düzenlenen Çiftçi Şenliğinde Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’dan çiftçiye mazot ve gübre dayanağı muştusu geldi.

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, “Dünya Çiftçiler Günü” münasebetiyle bu yıl 8’incisi düzenlenen “Çiftçi Şenliği”, İzmit Şarışeyh Mahallesi’nde bulunan mesire alanında çeşitli etkinliklerle başladı. Şenlikte, çiftçilere iki müjde veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, geçen yıl 12 bin çiftçiye verilen mazot dayanağını bu yıl da devam ettireceklerini ve 45 milyon liralık dayanağı sağlayacaklarını anımsattı. Bu yıl da çiftçilere yapılacak takviyeler için toplam 137 milyon liralık bütçeden hisse ayrıldığını belirten Büyükakın, “Bu dayanaklar kapsamında, bütün çiftçilerin beklediği iki muştuyu de buradan veriyorum. Geçen yıl 12 bin çiftçimize verdiğimiz mazot dayanağını bu yılda devam ettireceğiz ve 45 milyon liralık dayanağı sizlere sağlayacağız. Tamamı hibe. Biliyorum aslında daha çok takviye vermek lazım ancak yol da yapmamız, parkta yapmamız gerekiyor. İkinci müjdemiz de geçtiğimiz yıllarda verdiğimiz gübre takviyemizi bu yıl da sürdürüyoruz. Zira çok yararını gördük. Şu anda da tam vakti. 40 milyon liralık bütçeyi ayırdık ve gübre takviyemizi önümüzdeki süreçte sağlayacağız” diye konuştu. ORGANİK TARIM VE CET TOHUMU
Bayan üreticilere olumlu ayrımcılık yaptıklarını belirten Lider Büyükakın, “Aslında biraz da bu işi onlar yapıyor. Hakkı, emeği olana teslim edelim diyoruz. Hanımlar, bu tıp projelerde önceleyeceğimizi, kayıracağımızı da buradan duyuruyoruz. Bilhassa bayanlar, kuracakları birlik ve kooperatiflerle üretime konut ekonomilerine katkı sağlayacaklar. Çocuklarının geleceğine katkı sağlayacaklar. Birliklerimizle kooperatiflerimizle tarım müdürlüğümüzle muhtarlarımızla Türkiye’ye örnek olan çok hoş işler yaptık. Daha düzgününü ve daha hoşunu yapacağız” dedi. Çiftçiler ortasında klâsik müsabakalar, animasyon ve çeşitli sahne aktiflikleri düzenlendi. Çocuk oyun kümelerinin ve palyaçoların da yer aldığı etkinliklerde ayrıyeten, köyler ortası ödüllü halat çekme, erkek-kadın ve çocuk çuval yarışlar da yapıldı. Çiftçiler gün boyunca eğlenerek, hoş bir gün geçirme fırsatı buldular.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı